Když jsme před dvěma lety postupovali z MSFL zpět do druhé ligy, netušili jsme, že o dva roky později si tuto soutěž znovu zahrajeme. Realita už je bohužel taková. Už tak fanouškovsky málo zajímavou druhou ligu jsme nahradili ještě za horší. Nezbývalo nám nic jiného, než se s tímto faktem smířit. Na druhou stranu nás v této soutěži čekají nové výzvy a nová místa k navštívení. Jako fanoušci jsme na klub rozhodně nezanevřeli a patřili jsme k ozdobě SFC po celou podzimní část. V hojném počtu jsme navštěvovali všechny výjezdy našeho klubu a všude jsme se předvedli v kvalitním světle.

Návštěvnost v Městských sadech

Co se týče domácích zápasů, tak od minulé sezony došlo podle očekávání k poklesu. Osobně jsem ale nečekal, že pokles bude až tak markantní. Z průměrné návštěvy 1512 diváků došlo k poklesu na pouhých 938. Zaznamenali jsme naši třetí nejnižší návštěvu v historii. Na Mikulovice přišlo pouhých 800 diváků. Nad tisícihlavou návštěvu jsem se dostali jen 2x a to proti Zábřehu a Sigmě „B“.

Hostující fanoušci se v Městských sadech ukázali na třech zápasech. Byli to 4 fanoušci Zábřehu, 10 jich přijelo z Hulína a také se zde objevili 2 fanoušci olomoucké Sigmy, kteří se ale přijeli podívat pouze jako nezávislý pozorovatelé.

 

Výjezdové počty

Pokud domácí návštěvnost budeme brát za potupnou, tak ta výjezdová patří už do jiné ligy. Průměrný výjezdový koeficient máme 11 696 (loni 21 932). Sice jsem zaznamenali velký pokles koeficientu, ale to je dáno také vzdálenostmi výjezdů, které v MSFL jsou mnohem kratší, než v druhé lize. Za počtově povedené se dají považovat výjezdy do Hlučína a to jak na pohár (okolo 300 fanoušků SFC) tak i na ligu (320 fans). Přes 300 nás bylo také na poháru v Dolním Benešově. 213 příznivců SFC přijelo do Orlové, kde jsme navíc byli všichni oděni do stejných žluto-modrých čepek. Za zmínku stojí určitě i první kolo, kdy jsme hráli na Andrově stadionu s rezervou Sigmy Olomouc (188 diváků z Opavy). Pětice opavských fanoušků nechyběla ani na jednom z 10 výjezdů na podzim.

Jsem zvědavý, jak to bude vypadat v jarní části. Přece jenom nás už nečekají tak „zajímavé“ zápasy, jako tomu bylo teď na podzim. Věřím, že i přes to to nebude pro fanoušky takový problém a i nadále budou jezdit a povzbuzovat náš SFC.

 

Přeprava na výjezdy

Hned 3x jsme uspořádali autobusový výjezd (Slovácko „B“, Prostějov a Orlová). Do Orlové jsme vypravili dokonce autobusy dva. 5x jsme jeli vlakem. Jednak to byly výjezdy do blízkého Hlučína (jak na pohár, tak na ligu) a Dolního Benešova a dvakrát do Olomouce na Sigmu „B“ a do Holice. Břeclav a Třebíč jsme absolvovali každý po vlastní ose.

 

Naše ultras prezentace

Na podzim jsme nezaznamenali jediné malované choreo, ani žádné nápisy. Toto je trošku zklamání. Lidé, kteří se tomu věnovali dříve už na to nemají tolik času a jiní fanoušci se do této činnosti moc nehrnuli. Když už se někteří zájemci našli, tak se zase objevil problém s místem, kde by se to choreo dalo připravit. Věřím, že tento zájem fanoušky neopustí a přes zimní přestávku tyto problémy vyřešíme a na jaře se budeme opět prezentovat i graficky.

Oproti loňské sezoně jsme letos použili mnohem více pyrotechniky. Ta nechyběla na domácích zápasech se Zlínem „B“ a Olomoucí „B“. Na hřištích soupeřů jsme pyrotechniku použili na Slovácku „B“, v Holici, v Hlučíně a v Orlové. Používali jsme především stroboskopy, race a dýmovnice. V Břeclavi, Třebíči, na Slovácku, a v Hlučíně jsme vytvořili pěkné efekty  za použití konfet.

V Orlové jsem se prezentovali stejnýma žlutomodrýma zimníma čepkama.

 

Financování ultras

Celkové náklady na naši ultras produkci se za podzim pohybovali okolo 10 000Kč. Peníze jsme vybírali do čepky a něco jsme získali také prodejem nálepek a jiných fanouškovských artefaktů.

 

Vlajky

Nejvíce vídanými vlajkami se staly na podzim již tradičně vlajka Opaváci a Fans Suché Lazce. Kromě pohárového zápasu v Dolním Benešově vysely na všech výjezdech. Vznikla také jedna nová vlajka a tu si vyrobili fanoušci ze Štěpánkovic. Na konci podzimu byla zhotovena ještě vlajka fanoušků z Krnova, ale ta na svojí opavskou premiéru ještě čeká.

 

Chorály

Myslím, že se nám podařilo zpestřit náš doping na zápasech. Na úvod sezony vzniklo pár nových chorálů. Ten nejoblíbenější a nejzpívanější je určitě Mým životem je SFC, který se vždy na stadionech rozléhá po několik minut. I další nové pokřiky se mezi fanoušky chytají, ale tam to jde pomaleji. Tyto pokřiky neznají úplně všichni. Podle mě je to dáno i určitou ignorací a pohodlnosti některých jedinců, naučit se něco nového. Na těchto stránkách funguje sekce „zpěvník„, kde můžete najít všechny naše pokřiky. Ty nejnovější, které tam zatím chybí doplním co nejdřív. Budu se snažit, aby u většiny pokřiků byla i audio stopa. Proto vás chci požádat, jestli někteří z vás máte nějaké nahrávky, tak mi je pošlete na email. Doufám, že vy kterých se to týká na sobě tedy zapracujete a tyto chorály se naučíte. Věřím, že nám všem jde o to, aby jsem se jako opavští fanoušci skvěle prezentovali a povzbuzovali náš klub k vysněným cílům. Přece jenom to zní úplně jinak, když to fandí 15 až 20 lidí, než třeba 100 a více.

 

SFC&WKS

Jak už tomu bývá tradicí, tak ani ve třetí lize nás naši přátelé z Wroclawi nenechali na holičkách a jezdili nás podporovat nejen na domácí zápasy, ale také na naše výjezdy. Z 16 ligových utkání byli k viděni na 10 z nich. Největší stopu zanechali na Slovácku, kam přijeli dokonce autobusem. Přijelo jich 45. Nejvyšší počet jich přijelo hned na první domácí zápas proti Žďáru, kdy jich v ochozech stadionu v Městských sadech byla zhruba šedesátka. Bylo to zapříčiněno také tím, že ten den jsme v Opavě uspořádali fanouškovský turnaj v malé kopané a fanoušci WKS byli na tuto akci samozřejmě pozváni. Fanoušci WKS přivezli také transparent k oslavě 15 let družby mezi SFC a WKS, který v Opavě nechali, a který se ještě objevil i na výjezdu na Slovácku.

Opavští fanoušci podporovali své kolegy především na domácích zápasech ve Wroclawi. Dá se říct, že bylo jen málo zápasů Slasku v domácím prostředí, kde by chyběl opavský fanoušek. Na úvod sezony Slask nastoupil ještě do evropských pohárů. Na výjezdu v Bruggách se opaváci ukázali v počtu 10 fanoušků a vyvěsili také vlajku Opaváci. Na domácích zápasech v kvalifikaci o evropskou ligu nás byla taky spousta. Největší počet jsme zaznamenali na zápase se Sevillou, kdy nás přijelo okolo 60 opaváků.

 

Sportovní stránka

Na první pohled je trošku zklamáním, že se nám nepodařilo přezimovat na prvním místě ligové tabulky. Přece jenom jsme celou dobu soutěž vedli. Ale v závěru podzimu se nám některé zápasy nepovedly. Především to byly zápasy v Prostějově, v Hlučíně a v Orlové, kdy jsme vždy inkasovali v poslední minutě. Problém máme především se střílením branek. Pokud by jsme v každém z těchto zápasů potvrdili vedoucí gól druhou brankou, tak by jsme určitě byli po podzimu v čele. Na druhou stranu druhá příčka není až tak zlá. Ztrátu na vedoucí rezervu Sigmy máme pouze dva body. Cílem trenéra před sezonou bylo po podzimu takové umístění v tabulce, aby jsme do jarních bojů vstupovali s možností se o postup stále rvát. To si myslím, že se splnilo a tak, ikdyž fanoušci nebyli dvakrát spokojeni po posledním domácím zápase se Sigmou „B“, dá se podzimní část považovat za úspěšnou.  Rozhodně ale budeme potřebovat přes zimu posílit.

 

Celkově bych podzimní část zhodnotil jako průměrnou. Pozitivní je, že i po pádu do nižší soutěže fanoušci na svůj klub nezanevřeli a hojně jezdili a hlasitě podporovali SFC i na hřištích soupeřů. Za zklamání považuju domácí návštěvnost, která v průměru klesla pod tisíc diváků na zápas. A také chuť fanoušků dělat nějakou optickou prezentaci. Sezona ve třetí lize není jednoduchá, ale důležité je, aby jsme pokračovali v naší aktivitě dále a do budoucna se neustále zlepšovali.