Na náš poslední domácí zápas v Krnově bylo vydáno rozhodnutí, že se lístky budou prodávat pouze na jméno, což se jistou mírou projevilo i na návštěvnosti utkání. Do Krnova vyrážíme vlakem. Na nádraží v Opavě na nás už čekají připravené 3 vagony. Už při cestě z Opavy s námi cestují i těžkooděnci. Po příjezdu do Krnova se nás ujímají další policajti a doprovází nás až ke stadionu, kde čekáme do začátku utkání.

Ještě dva dny před zápasem se dozvídáme o tom, že poslední zápas sezony proti Mikulovicím by se měl hrát v úterý. Původní termín byl naplánovaný na víkend a my, fanoušci, jsme na poslední utkání měli připravenou už spoustu věcí a měla dorazit i velmi početná skupina fanoušků WKS. Bohužel pro nás, hráči si přáli delší dovolenou, a tak se bude hrát v úterý a všechny naše plány tím pádem padají. Den před tímto zápasem jsme tak narychlo vytvořili transparent směrem k hráčům (text: „Fanoušci jsou Vám pro legraci? … Pro Vás delší dovolená, pro nás nutné volno v práci!“), který byl vyvěšen místo vlajek a zůstal viset až do konce zápasu.

Součástí protestu mělo být také bojkot tohoto zápasu aktivním povzbuzováním. To se ale podařilo jen v prvním poločase. Vzhledem k tomu, že někteří fanoušci nedokázali skousnout hrobové ticho z prvního poločasu, tak se ve druhém už částečně fandit začalo. Od tohoto činu se někteří fanoušci distancovali, ale většina podlehla davu a povzbuzovala naše „bojovníky“ na hřišti až do konce zápasu. Support na počet nebyl špatný, ale šlo poznat, že kotel není jednotný. Vyhráli jsme 3:0 a hráči šli na klasickou děkovačku, ale kvůli pokřiku fanoušků „Slezský jsme my!“ se otočili a vydali k hlavní tribuně. Všichni hráči byli touto reakcí zaskočeni. Před fanoušky zůstali pouze dva hráči (Pepa Květon a Tomáš Polách). Druhý jmenovaný se vydal až k hrazení oddělující hřiště od diváků a chtěl si s fanoušky vše vysvětlit. Tímto gestem opět dokázal, že je to člověk s charakterem a osobností, a i přesto, že je v Opavě půl roku, osud Opavy mu není lhostejný a za Opavu v zápasech odvádí maximum. Během diskuse ale s fanoušci společný názor nenašli. Po té jeden z fanoušků přivedl všechny hráče zpět před opavský kotel. Ten naprosto změnili svůj přístup a po předchozím skandování „Slezský jsme my“ začali hráčům tleskat a společně zpívat naší hymnu. Po té si ještě hráči jdou s fanoušky podat ruce a rozcházíme se každý svým směrem.

Od této zmatené reakce se někteří fanoušci distancují. Chyba byla možná v tom, že se všem fanouškům nedostalo patřičné vysvětlení důvodu našeho protestu.  Shrnutím důvodu  bojkotu si můžete přečíst níže.

Cestu zpět na nádraží s námi absolvují i na dvě desítky policejních aut. Tento přesun se neobešel bez menšího incidentu, kdy jeden z fanoušků údajně bouchl do policejního vozu. Po té z něj vyskákali kosmonauti a fanouška zadrželi a pro jistotu ještě odměnili přihlížející fans slušnou dávkou slzáku.  Na nástupišti, při čekání na vlak se bavíme různými pokřiky. Cesta vlakem do Opavy probíhá v poklidu a v duchu oslav. Na nádraží v Opavě pak dochází ještě k rozmíšce s policajty, kteří zatkli jednoho fanouška údajně za to, že kouřil ve vlaku. Po tomhle incidentu se vydáváme do místních hospůdek a v klidu si užíváme zbytek soboty.

 

SHRNUTÍ DŮVODU PROTESTU

Zde si můžete ve zkratce přečíst důvody našeho protestu. Příčinou byly  dvě zprávy. První z nich bylo prohlášení, které jsme si přečetli na oficiálních stránkách k našemu poslednímu domácímu zápasu hranému v Krnově. Na tento zápas si mohli fanoušci koupit lístek pouze na občaky a ten, kdo neměl trvalé bydliště na opavsku nebo na bruntálsku, tak se na zápas nemohl dostat. Opavský klub má ovšem své příznivce i mimo tyto destinace. Podle prohlášení na oficiálních stránkách SFC, se ale stejně jedná jen o jednotlivce. Takže to vlastně nevadí. Toto vyjádření nás opravdu namíchlo. Klub dal tímto najevo, že mu tito fanoušci jsou naprosto lhostejní. Místo aby klub bojoval o každého fanouška, tak jim tímto způsobem dal najevo, že o ně vlastně nestojí.

Druhou zprávu jsme se dozvěděli v průběhu týdne a oficiálně vyšla najevo až ve čtvrtek. Jednalo se o žádost našeho klubu o přeložení posledního zápasu z původního sobotního termínu už na úterní. Důvod, aby hráči měli delší dovolenou. Tato myšlenka nás samozřejmě hodně naštvala. Na náš poslední výjezd jsme se velmi těšili. Do Mikulovic jsme totiž měli vyrazit v hojném počtu a navíc nás měla podpořit spousta našich přátel z Wroclawi. Tento zápas jsme chtěli pojmout jako oslavu postupu zpět do druhé ligy. Připravovali jsme různá chorea a opravdu se na tento závěr sezony moc těšili. Toto vše nakonec bohužel padlo. Je to smutné loučení ze sezonou. Je nám líto, že se nerozloučíme s hráči jak se sluší a patří po postupu, ale někteří fanoušci SFC mají svou hrdost a nenechají si kálet na hlavu.

Jen upozorňuji, že toto prohlášení není věcí jednotlivce, ale shodli se na tom hlavní zástupci Chalupářů, Young boys a také dalších fanoušků, kteří připravují choreografie a starají se o atmosféru na zápasech.

 

Fotky: