V neděli jsem vyrazili na půdu našeho nejbližšího soupeře. Čekala nás Karviná, tedy jediné Slezské derby, které nám FNL nabízí. I přesto, že jsem nehráli o týden dříve domácí zápas se Znojmem a neměli tedy možnost fanoušky více mobilizovat, jsem očekával, že by nás mohlo vyrazit relativně dost. Náš nejvyšší počet fans v Karviné od doby Krajského přeboru se datuje do minulé sezony, kdy nás přijelo 185. Věřil jsem, že letos tento počet překonáme. A to se také povedlo. Do Karviné nás přijelo 213, z toho 10 kolegů z Wroclawi.

Hlavní skupina fanoušků čítající asi 130 osob vyrazila vlakem. Už více než hodinu před odjezdem bylo Východní nádraží v obležení mužů v černém. Z Opavy jsem vyrazili v 13:45 a po přestupu v Ostravě jsem do Karviné dorazili něco po 15.hodině. Zde už byly přistaveny dva autobusy, které nás odvezly přímo až ke stadionu v Karviné-Ráji. Do zápasu zbývalo ještě hodně času a proto velká část fanoušků navštívila již tradiční hospodu kousek od stadionu a krátila si čekání do začátku zápasu. Jak jsem již psal výše, v sektoru nás bylo 213 fanoušků. Celková návštěva čítala 1870 diváků. Jak už bývá tradicí v Karviné, opět jsme se rozprostřeli téměř po celém sektoru. Nevím čím to je, že zrovna na tomto stadionu se neumíme od začátku sjednotit dohromady. Chvíli po začátku zápasu se nám to jakž takž povedlo. Naše prokletí s názvem „nefunkční megafon“ pokračovalo i na Městském stadionu. I přesto, že megafon byl asi 14 dní starý, ještě v Opavě v pohodě fungoval, v Karviné opět vynechával. Museli jsem se tedy spolehnout čistě na svoje hlasivky. Z vlajek zde vysely již tradičně Opaváci, fans Lesbos, Young Boys, fans Komárov, ale nechyběly také vlajky Fans Suché Lazce, Silesia Wolves a k vidění byla také nová vlajka Šlonzáci, která měla svou premiéru v Pardubicích a zatím vysela na každém výjezdu.

Sympatické bylo, že se nám dařilo podporovat náš tým po celý zápas a i přes nepříznivý výsledek a jsme si fandění užívali. V druhém poločase jsme vytvořili jednoduchou chreografii složenou z 200 žlutých balónků a 4 modrých pásů. Balónky jsme potom používali i při skandování, když jsme si sektor rozdělili na dvě části a navzájem se překřikovali. Nechybělo poskakování, otáčení se zády, tleskání nad hlavami, mávání šálami a podobně. Po zápase došlo k výměně názorů mezi fanoušky a hráči. Nám fanouškům se nelíbil přístup některých hráčů k zápasu za nepříznivého stavu, kdy už to bylo o dvě branky a více a bylo jim to dáno jasně najevo. Na druhou stranu jsme jim dokázali, že za nimi stále stojíme a budeme je stále podporovat v boji o záchranu našeho klubu v FNL. Někteří hráči si ale musí uvědomit, že jak je opavský fanoušek věrný, tak je také náročný a nespokojí se z odevzdaným výkonem. Hráči musí na hřišti jezdit. Makat jeden za druhého!!! Po té přijde uznání, i když se výsledkově zrovna nezadaří.

Vzhledem k tomu, že se v médiích neskutečným způsobem propírá chování opavských fanoušků na tomto výjezdu, jsem se rozhodl, že zde musím zmínit také pár slov. Novináři neustále informují o tom jaká hovada opavští fanoušci jsou a prezentují nás v tom „nejhezčím“ světle. Tito lidé podle mě nemohli ani u situací, o kterých píší být, jinak by nemohli napsat takové nesmysly. Informace mají pouze z jedné strany, tedy zřejmě ze stany PČR a hledají samé senzace, tak všechno zveličují. Je pravda, že na stadionu došlo ke konci poločasu a především v jeho přestávce k menší strkanici s místní ochrankou. Všude se člověk dočítá, jak opaváci celou situaci vyprovokovali a bůh ví co všechno. Tento incidem vznikl po oboustranných urážkách mezi domácím a hostujícím sektorem, které jsou z nepochopitelných důvodů jen kousek od sebe, kdy z obou táborů vylétlo pár kamenů. Několik  jedinců si to ještě chtělo rozdat s ochrankou, ale to bylo zhruba vše. Opravdu si nejsem vědom, že by na stadionu musela zasahovat PČR. Možná mě opravíte, ale co jsem viděl já, tak celou dobu stáli připraveni u vstupu do sektoru a celou situaci akorát monitorovali. Po zápase došlo k důkladné kontrole a kamerování všech hostů, kteří ze stadionu vycházeli. Po té jsme nasedli do přistavených autobusů a vyrazili směr Hlavní nádraží. Zde to policie absolutně nezvládla. Na peronu postávala skupinka domácích provokatérů. Po té, co byli spatřeni se pár opaváků proti nim rozběhlo, ale vzhledem k jejich útěku se nic nestalo. V médiích se můžeme dočíst zprávy jak karviňáci zdrhali před opaváky přes koleje a byli ohrožováni projíždějícími vlaky. Ani jeden z nich v kolejišti nebyl. Opět bublina. Na to, kolik strážců zákona na nádraží bylo si mohli postávající a provokující skupinky domácích všimnout a zabránit tak případným nepokojům. Co už se ale nedočtete je informace, že jeden z příznivců SFC spadl z invalidního vozíku. Když mu šel jeho kamarád pomoct se zvednout, skončil na zemi zakleknutý 3 robokopy a s pouty na rukou. Tato situace samozřejmě přihlížející fans rozvášnila. Po té se PČR snažila všechny co stáli na peronu nacpat do jednoho vagonu. Ve vlaku nebylo k hnutí a opravdu nebylo kam uhnout. Policajti i přesto neustále tlačili do fanoušků, stojících u dveří, kteří s tím nemohli nic dělat a stali se terčem jejich útoku, když jeden vylízaný mozek v černém brnění stříkl do vlaku na fanoušky slzný plyn!!! Několik fans dostalo přímý zásah do obličeje zhruba ze vzdálenosti půl metru. A aby toho nebylo málo, jednoho z takto zasažených si vytáhli z vlaku, položili ho na peron a spoutali. Po té se opět snažili zbylé fanoušky stlačit jak sardinky. To se jim sice povedlo ale situace to byla neúnosná a nejednomu fanouškovi se z toho udělalo zle. Po celou cestu jsem je čekal na to, že se otevřou zadní dveře, na které fanoušci pod návalem nechtíc tlačili. Tyto zákroky jsou pro mě nepochopitelné!!! O tom už ale veřejnost nikdo neinformuje. Nevím co k tomu víc dodat.

Fotky ze zápasu:

V průběhu týden zde přidám ještě sestříhaný záznam našeho fandění.

Další fotky a taky nějaká videa jsou na www.sfc.4fan.cz a www.ultrasopava.cz.