Náš předposlední zápas sezony jsme hráli v Mostě. Tedy na půdě soupeře, s kterým jsme ještě mohli teoreticky bojovat o udržení se v FNL. Na západ Čech jsme vyrazili auty. Že si tento výjezd nenecháme ujít jsme věděli už dlouho dopředu. Měli jsem vyjet jedním autem. V pátek večer se nám podařilo přesvědčit ještě jednoho řidiče, aby vzal také auto jel do Mostu s námi. To se povedlo a tak jsme začali obvolávat spoustu fanoušků, jestli by ještě někdo tak na rychlo nechtěl jet. Nakonec jsme ve třech případech byli úspěšní. Ráno ale jedna osoba nepřišla a tak jsme ještě zkoušeli shánět někoho, abychom doplnili auto. To se nám ale nepodařilo a tak jsme vyjeli dvěma auty v počtu 8 fanoušků. Tyto ranní peripetie nás stály třičtvrtěhodinové zpoždění oproti původní domluvené hodině odjezdu.

Po trase se nedělo nic extra zvláštního. Klasická výjezdová zábava, konzumace nakoupených zásob a podobně. Celou cestu neustále pršelo a tak jsme měli obavu v jakém stavu bude trávník v Mostu a zda se vůbec bude hrát. Ale nakonec se ukázalo, že situace v Mostu nebyla tak vážná, jako se na první dojem mohlo zdát. Když jsme byli zhruba v polovině naší trasy, ozval se nám jeden z mála našich normálních činovníků v klubu, se kterým jsme se měli v Mostě potkat, že tam zřejmě nebude na místě včas, protože stojí v Praze na nádraží a čeká na vlak do Mostu, který nabíral neustále vyšší a vyšší zpoždění, až byl spoj nakonec zrušen. Příčinou byl spadlý strom v kolejišti. Nabídli jsme mu, že máme v autě ještě místo a tak jsme ho nabrali a dovezli  až na místo. Tato událost nám trochu narušila časový harmonogram a tak se stalo, že jsme ke stadionu dojeli těsně po úvodním hvizdu. Posádka druhého auta se v Praze trochu zakufrovala a tak dorazila ještě zhruba o 25 minut později.

Na stadionu už bylo přítomno asi 26 našich příznivců. Mezi nimi nechyběli také 4 fans z Wroclawi. Celkový počet opaváků , který se objevil v sektoru hostí byl 36. Tento počet byl pouze o 2 nižší než náš nejpočetnější výjezd na půdu tohoto soupeře, který se datuje do sezony 2008/2009. Vyvěsili jsme jednu vlajku Opaváci. Co se týče našeho projevu, tak ten byl nejhorší za celou sezonu. Svou roli hrála určitě i naše situace, ve které se celý opavský fotbal nachází. Jen občas jsme zaskandovali nějaká hesla na podporu SFC. Místní gastronomický koutek stál taky za to. Velmi dobré klobásy, klasické, tak i bílé. Překvapili také halušky se zelím. Gurmáni si přišli na své. 🙂

V prvním poločase bylo k vidění pár závarů před naší brankou, ale když opomenu penaltu, kterou domácí neproměnili, tak dvě největší šance jsme si připravili my. Dvakrát stříleli naši hráči v osamocené pozici zhruba z oblasti penaltového puntíku, ale v obou případech nastřelili gólmanovi nohy. V úvodu druhého poločasu jsme velmi rychle inkasovali a začali přicházet další branky. Po třetí z nich situaci neunesla většina našeho sektoru a opustila na protest stadion. Je pravda, že z našeho pohledu se nebylo na co dívat. V sektoru nás zůstalo posledních 10 masochistů. Ale ani tento zbytek fans nevydržel až do konce. V 85.minutě jsme se poprvé v druhém poločase hlasově projevili a to skandováním pokřiku „třetí liga taky liga Opava“. Po té jsme sbalili vlajku a opustili stadion. Ještě za bránou stadionu jsme slyšeli jásot domácích, z čehož jsme usoudili, že jsme inkasovali pátý gól. S domněním, že jsme prohráli 5:0 jsme opouštěli Most. Až po cestě zpět jsme se teprv dozvěděli, že jsme ještě před tím jeden gól vstřelili a tak výsledek zápasu byl nakonec 5:1 pro domácí. Ti se touto výhrou zachránili a nás definitivně poslali do MSFL.

Co se týče domácího aktivního sektoru, tak ten čítal okolo 60 fans. Domácí si přichystali choreo složené ze zhruba 40 kartonů se zelenými srdci a pod tím roztáhli nápis „Nech na hřišti srdce za Baník.“ Během celého zápasu se prezentovali odpalováním různých stroboskopů, dýmovnic a ohňů. Tento počin jsem z jejich strany trochu nepochopil. Šlo vidět, že byli docela slušně zásobeni, ale kdyby to odpálili vše najednou, nebo alespoň na dvakrát, tak by to mělo určitě výraznější efekt. Při jednom z odpalů došlo k menší potyčce s místní security. Po celý zápas se snažili o podporu svého týmu. Velice nás pobavila situace, kdy místní hlasatel oznámil, že utkání sleduje 878 diváků. Dvě třetiny diváků z tohoto počtu se musela zapomenout někde na klobáse nebo na hajzlu, protože jestli na stadionu byla třetina z tohoto počtu, tak to je moc. Cestou zpět jsme ještě vyhodili jednoho kolegu v Praze a něco po půlnoci dorazili do Opavy. Zde, ti co byli ještě schopni, zakončili výjezd v opavských hospodách a barech a některé z nás zlákala domů až vůně nedělního oběda.

Co dodat na závěr? Situace v opavské fotbale je opravdu tragická. Nejhorší je, že to místní činovníci nevidí, nebo možná se nesnaží to vidět. Některým lidem, kterým opravdu šlo o opavský fotbal, dokázali jejich práci tak zhnusit, že už to neustáli a v klubu skončili. Doufejme, že už konečně někdo dostane rozum a vyrazí s těmito šmejdy dveře! Nebo to máme udělat my?