Jarní část 2.ligy, nově nazvané fotbalové národní ligy, nám už sice klepe na dveře, ale v tomto článku se chci vrátit ještě k podzimní část této sezony. A to především ke zhodnocení naši prezentace v ochozech stadionů. Hned na úvod musím poznamenat, že od minulých sezon se podzim docela vydařil. Hlavně je příjemné , že jsme si drželi velmi dobrou úroveň  supportu, ikdyž rezervy tady stále jsou.

Naše prezentace na zápasech 2.ligy

Před zahájením soutěže proběhlo setkání fanoušků, kde jsme si vyříkali určité věci a myslím si, že to přineslo své ovoce. O tom jsme se mohli přesvědčit hned v prvním zápase proti Mostu, kdy se úroveň fandění opravdu zvedla. Objevili se i některé nové pokřiky, vlajky na ploty a také vlajky na tyčích. Zápas s Mostem začal první z mnoha dalších protestích akcí proti vedení našeho klubu. Protest spočíval v tom, že před zápasem jsme rozdávali ostatním divákům letáky, kde si mohli přečíst body, se kterými nejsme jako fanoušci spokojeni a také, aby se dostali do obrazu, jaká je doopravdy situace v našem klubu. Úvodních skoro 30 minut se na stadionu v Městských sadech nefandilo a náš sektor byl úplně prázdný. Zůstali tam pouze vyvěšené protestní transparenty. Zhruba po půlhodině hry jsem se do sektoru vrátili a předvedli velice dobrý doping. V druhém poločase jsme poprve vytáhly asi 150 žlutých a modrých vlajek na tyčích.

V druhém kole jsme zaznamenali troufám si říct nejlepší výjezd podzimu, jestli né této sezony. Na Žižkov jsme dorazili v počtu 218 fanoušků. Na zápase jsme použli vlajky a pocelý zápas i za nepříznivého stavu 0:5 jsme neúnavně povzbuzovali a prostě si výjezd jak se patří užívali.

Domácí zápas se Střížkovem byl co se týče naší prezentace asi ten nejhorší. Nemá cenu se tady o tom více rozepisovat.

Ve čtvrtém kole nás čekal oblíbený výjezd do Holice. V sektoru hostí nás bylo 132. Během zápasu jsem odpálili pár žlutých a modrých dýmovnic a několik stroboskopů. A stejně jako na Žižkově jsme o sobě dali vědět hlasitým povzbuzováním.

Následoval domácí zápas s Pardubicemi. Ačkoliv to nebylo v plánu, tak nakonec jsme v něm pokračovali v dalších protestních akcích proti vedení klubu. V tomto zápase se ale hněv fanoušků snesl také na hlavy hráčů, kteří nepředvedli rozhodně bojovný výkon a s nováčkem druhé ligy jsme prohráli 1:5.

Další povedený výjezd jsme zaznamenali ve Zlíně. 152 opaváků v sektoru a téměř všichni oděni ve žlutých trikách, speciálně vyrobených na tento výjezd. Zapálili jsme také nějaké stroboskopy a opět použili vlajky na tyčích. Doping byl také na výborné úrovni.

V sedmém kole jsem hostili největšího soupeře (dle fanouškovské scény), kterého v druhé lize máme. Přijela pravá Bohemka a s ní asi 60 klokanů, což bylo docela zklamání. Tento zápas se nám co se týče prezentace velmi vydařil. Měli jsme připravenou akci „Do kotle všichni ve žlutém“. Opět, jak se už stalo tradicí jsem použili vlajky na tyčích. Připravili jsme také dvě choreografie. Jedna z nich byla věnována k oslavám 40.narozenin legendy opavského fotbalu Jardy Kolinka. A druhá se skládala z průhledného nápisu Opaváci, za kterým bylo odpáleno několik stroboskopů a vše bylo doplněno žlutými balónky a modrými pásy.

Až v 10.kole proti Varnsdorfu jsme zaznamenali svou vůbec první výhru v sezoně. Použili jsme opět vlajky na tyčích a předvedli jeden z nejlepších supportů podzimu. Stejně tak tomu byo i v dalším kole, kdy jsme porazili Táborsko.

Po té následovali dva počtově povedené výjezdy do Čáslavi a do Ústí.

V posledním kole podzimu, resp.v prvním předehrávaném jarním kole jsem ještě přivítali Žižkov. V tomto zápase jsme vystupňovali naše protesty proti současnému vedení, které se nesly téměř celým podzimem. Vrcholem bylo rozdání asi 800 rolí toaletního papíru a jeho vhození na hrací plochu v úvodu druhého poločasu. To celé bylo doplněno protestními nápisy a skandováním snad všech fans na stadionu „vedení ven“ a „Matýsek ven“. Po tomto protestu byl zápas asi na 10 minut přerušen, než byly papíry odklizeny. Výsledkem tohoto přerušení byla pokuta pro náš klub a podmínečné uzavření stadionu. Myslím si, že jsme zvolili ještě solidní formu protestu. Taky jsme na hřiště mohli naházet něco jiného a to by potom vypadalo jinak.

 

Financování chorea 

Naše choreografie v podzimní části nás přišli zhruba na 20 000 Kč. Tuto částku jsme vybírali mezi sebou „do čepky“.

 

Český pohár

Naše účinkování v letošním poháru ČMFS nemělo dlouhého trvání. V prvním kole jsme přešli přes Slavičín. Na jihovýchod Moravy nás přijelo 15 opavských fanoušků.

V druhém kole jsme nestačili na třetiligový Uničov, se kterým jsme vypadli po pokutových kopech. V Uničově bylo přítomno 42 opaváků.

 

Naše výjezdové počty

Spočítal jsem také výjezdové koeficienty jednotlivých zápasů. Použil jsem stejné kritérium, jako se používá u výjezdových žebříčků u klubů v nejvyšší soutěži.  Tedy počet fanoušků na daném výjezdu vynásobíme počtem kilometrů po silnici. Zápasy hrající se ve všední den se násobí ještě koeficientem 1,5. Pro nás to byl akorát zápas ve Znojmě, kde jsme hráli v pátek.

Žižkov 218 373 81314
HFK Olomouc 132 95 12540
Zlín 152 127 19304
Znojmo*) 24 233 8388
Vlašim 23 327 7521
Čáslav 54 262 14148
Ústí nad Labem 43 458 19694

 

Náš fanouškovsky jednoznačně nejúspěšnější výlet na hřiště soupeřů jsme na podzim zaznamenali hned v prním venkovním zápase na Žižkově. Toto byl náš jedinný výjezd, kde se počet fans přehoupl přes 200. V Praze nás bylo 218, což činí výjezdový koeficient 81314 bodů. Další výjezdy, kde jsme překonali hranici 100 fanoušků byly zápasy v Holici a Zlíně. Za velmi vydařenou se dá počítat také naše účast na nejvzdálenějším výjezdu podzimní části v Ústí. Zde se nás sešlo 43 a podle koeficientu to byl náš druhý nejlepší výjezd.

Na zápasy Slezského FC jsme se dopravovali různorodě. Na Žižkov cestovala převážná část fanoušků vlakem. 3x jsme se vypravili autobusy a to do Holice, Zlína a Čáslavi. Ostatní trasy jsme absolvovali po vlastní ose.

 

Návštěvnost na domácích zápasech

V podzimní části druhé ligy jsme na domácím hřišti odehráli nezvyklých 9 zápasů. I přesto, že naše výsledky byly jedny z nejhorších v opavské historii, průměrná návštěva na stadionu v Městských sadech byla 1623 diváků.

Hosté se v Opavě ukázali při zápasech s Mostem, Střížkovem, Bomenkou, Karvinou a Žižkovem. Nejleúspěšnější výjezd zaznamenali fanoušci Bohemky, kterých přijelo 60 a jejich koeficient činí 22380 bodů.

Most 1726 7 472 3304
Střížkov 1528 13 373 4849
Pardubice 1375 0
Bohemians 1905 1603 60 373 22380
MFK Karviná 1683 21 61 1281
Varnsdorf 1645 0
Táborsko 1736 0
Sokolov 1586 0
Žižkov 1727 29 373 10817

 

Celkově z fanouškovského pohledu hodnotím podzim za velmi úspěšný. Věřím, že i přes naše postavení v tabulce a i přes to, jací amatéři vedou náš klub a za žádnou cenu se nechystají rezignovat, bude jarní část minimálně stejně úspěšná, jak ta podzimní. Taky věřím, že se zvedneme i výsledkově a druhou ligu zachráníme a nebude se opakovat situace, která nás postihla dvě sezony zpět.

 

WKS na našich zápasech

Naši přátelé z Wroclawi nás na podzim navštěvovali v hojném počtu. Z 16 odehraných zápasů nechyběli rovnou na 10 z nich. Z toho pětkrát nás podpořili i na výjezdu. Nejvíce jich přijelo do Prahy na Žižkov, 60 fanoušků. Druhá nejvyšší návštěva se datuje do posledního kola jarní části také proti Žižkovu. Tehdy nás poctili návštěvou 29 osob. Fans WKS nechyběli ani v Holici (8 fanaoušků WKS), ve Zlíně (3), ve Znojmě (1) a v Ústí nad Labem (4). Do Městských sadů přijeli na Pardubice (5), Behemians 1905 (16), Karviná (5) a Táborsko (12). Za jejich podporu jim moc děkujem a těšíme se na další společné zápasy na Jaře a jejich podporu v záchranářských bojích.

Co se týče návštěvy opaváků na zápasech WKS, tak přesné statistiky nemám k dispozici. Každopádně jsme navštívili také spoustu zápasů Slasku, především na domácím stadionu ve Wroclawi. Opaváci cestovali se Slaskem také na jejich pohárová vystoupení. Například v Hanoveru nás bylo 8. Největší stopu jsem ve Wroclawi zanechali na zápase s Legií, kde nás z Opavy přijelo 56 fanoušků a všeci jsme měli na hlavách stejné modré čepky.

 

foto: www.sfcopava.com, www.sfc.4fan.cz, www.denik.cz, www.supporters.cz, www.fanslask.fuckpc.com